Home » Fără categorie » “Școala Ecoterrienilor”

Categorii

Deschideți toate | Inchideți toate

“Școala Ecoterrienilor”

Elevii Școlii Gimnaziale nr. 1 Roșia au intrat în lumea ecoterrienilor și au grijă de mediu prin proiectul național „Școala Ecoterrienilor”“Școala Ecoterrienilor” este o campanie de conștientizare și colectare a deșeurilor de echipamente electrice și electronice (DEEE) și a deșeurilor de baterii și acumulatori (DBA), dedicată școlilor din România, care se desfășoară pe toată perioada anului școlar.

„Școala Ecoterrienilor” își propune să ducă în școli mesajul importanței protecției mediului înconjurator, prin participarea activă la colectarea deșeurilor de acest tip.În cadrul acestui proiect elevii vor participa la activități de tipul: lecții de eco-educație, activități practice, vor colecta deșeuri DEEE și DBA pe care le vor depozita în recipientele speciale din cadrul școlii. La sfârșitul anului școlar, cei mai activi ecoterrieni vor fi premiați.