ECO-ȘCOALA

Ecoterrienii în acțiune!

Elevii Școlii Gimnaziale nr. 1 Roșia au intrat în lumea ecoterrienilor și au grijă de mediu prin proiectul național „Școala Ecoterrienilor”. “Școala Ecoterrienilor” este o campanie de conștientizare și colectare a deșeurilor de echipamente electrice și electronice (DEEE) și a deșeurilor de baterii și acumulatori (DBA), dedicată școlilor din România, care se desfășoară pe toată perioada anului școlar.

„Școala Ecoterrienilor” își propune să ducă în școli mesajul importanței protecției mediului înconjurător, prin participarea activă la colectarea deșeurilor de acest tip. În cadrul acestui proiect elevii școlii noastre participă periodic la lecții de eco-educație, fac activități practice din sfera ecologiei și colectează de zor deșeuri DEEE și DBA care sunt depozitate în recipientele speciale din cadrul școlii.

Aflându-ne sub umbrela Programului Eco-Școala, la nivelul Școlii Gimnaziale nr. 1 Roșia au avut loc în acest an școlar primele trei sesiuni din seria sesiunilor informative cu privire la economia circulară, colectare selectivă și management corect al deșeurilor, activități desfășurate în cadrul orelor de limba engleză la clasele a II-a și a VII-a, respectiv la disciplina Dezvoltare personală la clasa I. In cadrul acestor activități elevii au învățat despre cum colectăm corect deșeurile, despre cei 3R, precum și despre DBA și DEEE care sunt colectate de către elevi și depozitate în recipientele aflate în localul școlii.

Managementul deșeurilor și însușirea unui comportament responsabil de colectare selectivă de către elevii noștri reprezintă o temă de interes pentru școala noastră. Elevii din clasele gimnaziale  învață despre economie circulară și reducerea consumului prin intermediul activităților practice la disciplina Educație tehnologică.

Sub îndrumarea prof. Herlea Angela, elevii au realizat diverse obiecte și produse din materiale reciclate, au realizat postere, flyere și referate pe tema reducerii consumului de hârtie.

Ecoterrienii în acțiune

Pe parcursul anului școlar 2023-2024, elevii de la Școala Gimnazială nr. 1 Roșia s-au implicat și au colectat trei tipuri de deșeuri: DEEE, baterii/acumulatori și becuri/neoane în cadrul proiectului „Școala Ecoterrienilor”. Aceștia au reușit să colecteze 68 kg baterii, trei cutii de becuri/ neoane precum și mai multe deșeuri din categoria DEEE, toate fiind ridicate de către firma GreenWEEE în data de 22 mai. Toți elevii implicați vor primi diplome de participare, iar cei mai harnici cinci elevi vor fi recompensați cu premii. Acest proiect de succes demonstrează încă o dată că prin implicare și responsabilizare fiecare contribuie la dezvoltare.